پیست های اسکی

ساریکامیش، سرزمین برفهای کریستالی

آنچه که ساریکامیش را از دیگر پیستهای اسکی مشابه جدا می کند، زیبایی های طبیعی منطقه و جنس برفی است که بر آن می بارد. مناسب ترین نوع برف برای ورزش اسکی، برف ریز کریستالی است که تنها در رشته کوههای آلپ می بارد و نظیر این برف تنها در منطقه ی ساریکامیش ترکیه بر زمین می نشیند. علیرغم آنکه بخش عظیمی از سال در این منطقه با هوای آفتابی روبرو هستیم، برف تازگی خود را از دست نمی دهد و اسکی بازان مشتاق می توانند از پیست های فوق زیبا و ایمن اسکی نهایت لذت را ببرند.

پیست های اسکی واقع در منطقه ی ساریکامیش با جنگلهای ساریچام محصور شده اند و از این رو از وزش بادهای شدید در امان هستند و خطر سقوط بهمن در پیستها وجود ندارد. مدیران  با بصیرت مجموعه با برنامه ریزی های مناسب تمام محدوده های اسکی را تحت کنترل دارند. سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در ساریکامیش را دارند، در اسرع وقت قادر به دریافت مجوزهای مورد نیاز می باشند. فاصله ی پیست اسکی تا مرکز شهر حدود یک کیلومتر می باشد و سرمایه گذاران می توانند به راحتی به مرکز شهر دسترسی یابند و نیروی کار و وسائل مورد نیاز را تدارک کنند. ساریکامیش صاحب یکی از طویل ترین پیست های اسکی است و از این رو به آن لقب اینسبورگ ترکیه را داده اند. همانطور که قبلا اشاره شد یکی از ویژگیهای منحصر به فرد ساریکامیش جنس و مقدار برفی است که بر منطقه می بارد. برف کریستالی بجز ساریکامیش تنها بر رشته کوههای آلپ می بارد و  بهترین نوع برف برای ورزش اسکی به شمار می رود. علیرغم آنکه بخش عظیمی از سال در این منطقه با هوای آفتابی روبرو هستیم، برف تازگی خود را از دست نمی دهد. اختلاف درجه ی 3 الی 4 درجه ای در این منطقه به نوعی است که  احتمال وقوع بهمن را در پیست های اسکی از بین می برد. (حداقل 32 حداکثر 33 درجه) ضمنا  این پیست های اسکی با جنگلهای ساریچام محصور شده اند و از این رو از وزش بادهای شدید در امان هستند.

پیستها

مجموع طول پیست ها به 25 کیلومتر می رسد. پیست ها دو فاز دارند. از قله تا فاز اول 5 و از فاز اول تا انتهای مسیر  2 پیست وجود دارد. علاوه بر این از قله تا کارانلیک دره دو پیست دیگر هم موجود می باشد. در این منطقه پیست دویست متری از نوع اسنوبرد ( half pipe) هم موجود است.

یعنی در مجموع 9 پیست داریم که  2  تای آن سبز، یکی آبی، 3 تای آن قرمز و 3 پیست باقی هم سیاه است.

درازای طولانی ترین مسیر مسابقه 5250 متر  است که ایده آل ترین حالت برای مسیرهای مسابقات اسکی می باشد.

ضمنا منطقه ای به درازای 50 کیلومتر  داریم که  5 کیلومتر آن از طرف فدراسیون بین المللی به عنوان منطقه ی Cross Country به ثبت رسیده است.

تله سیژ با ظرفیت انتقال 2400 نفر در هر ساعت در خدمت شماست.

زمانی که از قله ای محصور بین جنگلهای ساریچام به پائین می آیید، زیباترین کاج های سبز را خواهید دید. ملودی موزون باد بین شاخه های درختان و چهچهه ی پرندگان را خواهید شنید. لذت دیدن سنجاب ها و سفیدترین برف ها را در طی مسیری به طول 7 کیلومتر تجربه خواهید کرد.

این منطقه علاوه بر آنکه مرکز مناسبی برای ورزش های زمستانی می باشد، مکانی مناسب برای یکی شدن با طبیعت و کوهنوردی، سوارکاری، فعالیت های پیشاهنگی و سایر ورزشهایی است که با طبیعت عجین شده اند.

این ناحیه از سطح دریا ارتفاع زیادی دارد و از همین روست که بخصوص در فصول گرم سال برای تمرین های آمادگی جسمانی بسیار مناسب بوده و یکی از رو به رشدترین مراکز کمپ کشور به شمار می رود. به همین منظور وزارتخانه ی جوانان و ورزش در سال 2014 جایی به وسعت 6000 متر مربع را در این منطقه به پروژه ی احداث مرکز جوانان اختصاص داده است و درحیطه ای به بزرگی 18000 متر مربع ساخت دو زمین با چمن مصنوعی و پیست یخی پاتیناژ را آغاز نموده است.

  • پیست آغازین
  • پیست آسان
  • پیست با دشواری سطح معمولی
  • پیست سطوح برتر