گروه شرکت های اکین آتا با نام تجاریگروه اکیناتادر سال 1970 در شهر آدانا پایه گذاری شد و به کار در زمینه ی حمل و نقل و ترابری پرداخت. مدیران با بصیرت و تجدد خواه این گروه در مدت زمانی کوتاه توانستند زیرساختهای پارالل با کار خود را پیشرفت داده و با رسیدن به کارایی های بالا، شرکت های گروه را به درجات بالای موفقیت برسانند.

گروه اکین آتا در حال حاضر در زمینه های ترابری، ساخت و ساز، بنزین و توریسم فعال بوده و در این چهار شاخه ی اصلی صاحب 8 شرکت می باشد.

شرکت سهامی عام ترابری و صنایع و تجارت اکیناتاکه هسته ی اصلی گروه شرکت های اکیناتا به شمار می رود، به سال 1998 در راسته ی ترابری داخل کشوری و انبارداری تاسیس شده است و از آغازین روزهای فعالیتش نام خود را در کارهای مهم و پرظرفیت به گوشها رسانیده است.

در طی سالهای 1998 تا 2000 این شرکت با فعالیت های ارزنده ای که در راستای رشد اقتصادی کشور انجام داده است و پروژه های ابداعی خود، بهترین خدمات را برای مشتریان عرضه داشته و  در عرصه ی داخلی به مقامات بالا دست یافته است.

اکیناتا با دارا بودن زیربنای اداری و تکنولوژیکی و موقعیت مناسب در  قلمرو ترابری، تعداد پرسنل تکنیکی و اداری بالغ بر 500 نفر، ارزش تجهیزاتی به میزان 20 میلیون دلار آمریکا وامکانات تامین مالی مناسب، همواره یکی از قدرت های بزرگ کاری بوده و در پروژه هایی فعال بوده است که نیاز به زیرساخت و تجهیزات بالا دارد.

این شرکت در دوره ی پنج ساله ی آغازین 2000 در مناطق پرکار مارماریس، اژه و مدیترانه فعال بوده و با فعالیت در ساخت تانکرهای افقی و مخازن مایعات، روند رو به رشد خود را ادامه داده است. در دوره ی پنجساله ی دوم، وارد رده ی صنایع تولیدی شده و در منطقه ی آدانا و باندیرما کارخانجات دانه های روغنی و گیاهی را خریداری کرده است. ظرفیت تولید روزانه ی فعلی این کارخانجات در حال حاضر 500 تن در روز می باشد.

این شرکت در سایه ی روند رو به رشد فعالیت های پر ظرفیت خود، توانست در مرداد ماه سال 2012 قراردادی پیمانکاری خود را بندر باندیرما چلبی امضا کند. بر اساس این قرارداد تمام فعالیت های تخلیه ی بار از کشتی ها، بارگیری، انبارش و حمل و نقل و کارگری در بندر باندیرما به شرکت اکیناتا محول شد.

تجهیزات بارگیری و تخلیه ی ما شامل دو جرثقیل متحرک به ظرفیت 100 تن، 6 عدد جرثقیل متحرک 7 الی 18 تنی، دو بیل هیدرولیک با ظرفیت 4 تن، 12 عدد جرثقیل 5 الی 10 تنی مخصوص بندرگاه می باشد. از این روست که در زمینه ی بارگیری و تخلیه ی حبوبات، مواد خام غذای دام و طیور و دانه های روغنی ظرفیت بسیار بالایی داریم.

گروه شرکتهای اکیناتا در مهر ماه سال 2013 برای پوشش نیازهای خود شروع به ساخت دو سازه کرد. یکی از این سازه ها سیلوی فولادی به وسعت 7000 متر مربع در منطقه ی بندرگاه باندیرما و  دیگری انبار مایعاتی در منطقه ی مرسین به وسعت 8000 متر مربع می باشد.

گروه اکیناتا فعالیت ها و سرمایه های خود را بر کانون مشتری مداری متمرکز کرده است تا با استفاده ی همزمان از خدمات و تکنولوزی در زمینه ی تخصصی ترابری  مشتریان سراسر کشور را راضی کرده و پروژه های خود را با موفقیت به انجام رساند.